animale de companie

Porcusori de Guineea - Informatii despre porcusori de Guineea si animale

Rozatoarele si copiii. Ce rozator sa aleg pentru copilul meu?

Rozatoarele si copiii. Ce rozator sa aleg pentru copilul meu? A venit vremea care vine in viata fiecarui parinte. Aceea in care copilul spune: mama, tata vreau si eu un animalut al meu! Ce vei face in aceasta situatie? Vrei ca copilul tau sa inceapa sa aiba responsabilitati si sa devina mai ordonant si mai atent ingrijind un animal, dar esti constienta/a de faptul ca acest animal va deveni si responsabilitatea ta. Inainte de a te hotara ce fel de animal ...

Porcusorii de Guineea - rozatoare sau nu?

Porcusorii de Guineea - rozatoare sau nu? Desi porcusorii de Guineea sunt considerati rozatoare si trecuti intre speciile de rozatoare, studiile recente arata ca de fapt apartin altei clase. Porcusorii de Guineea, desi au dinti ascutiti, asemeni rozatoarelor, au, pe langa acestea, molari si premolari, care se afla destul de adanc in mica lor gurita. De asemenea, in sangele lor se gasesc anumite proteine care nu se gasesc in sangele altor ...

Cum sa alegi un porcusor de Guineea?

Cum sa alegi un porcusor de Guineea? Porcusorii de Guineea au un corp rotunjit si nu au deloc coada vizibila. Totusi, urmele cozii se pastreaza in cele cateva vertebre in plus cu care se termina coloana vertebrala. Porcusorii de Guineea au diferite varietati de blana si diferite culori ale acesteia. Cele mai intalnite varietati de rase ale porcusorilor de Guineea sunt rasa Americana, cu parul scurt, rasa Abysinian, cu parul scurt s...

Vrei un rozator de companie?

Vrei un rozator de companie? Rozatoarele sunt un grup de mamifere mici, printre care hamsterii, gerbilii, porcusorii de Guineea, soarecii, hamsterii si sobolanii, intalniti deseori ca animale de companie in multe pet-shopuri si in casele multor iubitori de animale. Desi sunt toti rozatoare, ei au necesitati diferite in ceea ce priveste spatiul si socializarea si au diferite trasaturi ca animale de companie. Urmatoarea compara...

Cum stii cand porcusorul de Guineea este gestant?

Cum stii cand porcusorul de Guineea este gestant? Un Porcusor de Guineea gestant necesita atentie speciala in cel mai ridicat grad. Ai in vedere ca multe femele de porcusor dezvolta o sarcina toxica, ceea ce le poate provoca moartea. Incearca sa eviti inmultirea porcusorilor de Guineea daca nu esti destul de informat asupra riscurilor la care iti expui femela si daca nu poti oferi o casa linistita si sigura puilor de porcusor. Pentru ca sarcina l...

Ce manaca porcusorii de Guineea?

Ce manaca porcusorii de Guineea? Porcusorii de Guineea si vitamina C Vitamina C este de cea mai mare imortanta pentru porcusorii de Guineea, deoarece organismul lor, ca si cel uman, nu o poate produce singur. Fara cantitatea corecta de vitamina C porcusorii de Guineea se pot imbolnavi foarte grav. Cantitatea de vitamina C necesara unui porcusor de Guineea este in jur de 10 - 30 de mg pe zi. Femelele gestante, cele care alapteaza...

Cum plimbam porcusorul de Guineea

Cum plimbam porcusorul de Guineea Porcusorul de Guineea are nevoie de exercitii si de stimulare mentala pentru a fi fericit si sanatos. Cu cat mai mica este cusca cu atat este mai importanta plimbarea zilnica pe podea a porcusorului tau de Guineea. Cu toate astea, nici o cusca mai spatioasa nu va scuteste de plimbarile pe care i le datorati porcusorului. Ei au nevoie de schimbare de mediu, stimulare si exercitii. Nici chiar in cus...
Pagina 1 2


Ajutor pentru hrana animalutelor
Numele meu este Tocea Oprica, am 72 de ani, de profesie contabil, actuala pensionara si de cand ma stiu iubesc si ajut animalele. Cu durere in suflet scriu acest mesaj deoarece am ajuns intr- o situati...

Adauga povestea animalutului tau
Vezi toate povestile



Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Tone de pungi de plastic sunt aruncate in mari si oceane pentru ca nu mai unde sa fie depozitate pe pamant. Acestea ajung sa sufoce zeci de delfini, broaste testoase, rechini, balene, foci sau pasari. Renuntand la folosirea pungilor de plastic si acceptand sa le inlocuiesti cu o sacosa de panza diminuezi cantitatea de pungi de plastic ce sunt aruncate zilnic la gropile de gunoi sau in oceane. Crezi ca e putin? In timpul vietii tale vei reduce numarul de pungi de plastic din natura cu 22.000. Fa un gest mic si foloseste de acum o sacosa de panza la cumparaturi!


spune-ti parerea
vezi toate discutiile

Sondaj de opinie

Ai adoptat un animal in urma unui anunt publicat pe acest site?

   
   
   
   

voteaza!
vezi rezultatele sondajului


Caini - Anunturi adoptii cainiPisici - Anunturi adoptii pisici