animale de companie

Ingrijire - Informatii despre ingrijire si animale

Ciobanescul Alb Elvetian - Lupul alb

Ciobanescul Alb Elvetian - Lupul alb Ciobanescul alb elvetian este un caine temperamental, fara a fi nervos, este atent, vigilent, gentil, un companion de incredere. In imprejurari necunoscute, este un caine prudent si retinut, initial, apoi devine curios. Rasa Ciobanesc alb elvetian seamana foarte mult cu ciobanescul german in afara de culoare. Are blana lunga si stufoasa. Culoarea este intotdeauna alba. Temperamentul ...

Ghemul de blana la pisici

Ghemul de blana la pisici Toata lumea care are o pisica stie ce este un ghemotoc de blana...sau aproape toata lumea. Este vorba de ghemotoacele de blana pe care pisica le "scuipa" din cand in cand. De ce pisicile elimina ghemuri de blana? Pisica este la origini un animal carnivor, care se hraneste cu prada vie. Deseori prada are si blana, deci sistemul digestiv al pisicii este antrenat sa-i faca fata acesteia. In plus...

Reteta de gustare pentru pasari: seminte de dovleac prajite

Reteta de gustare pentru pasari: seminte de dovleac prajite Stii ca pasarea ta adora micile gustari delicioase si ti-ai dori sa ii oferi cat mai des ceva gustos? Daca esti in pana de idei iti propunem o reteta simpla cu seminte de dovleac. Daca si copiii tai se joaca facand personaje din dovlecii portocalii, copti in toamana, atunci nu arunca semintele acestora ci pastreazza-le! Sunt foate bune de mancat  si pentru tine si famiia ta, dar pot oferi...

Cum se intelege chinchila cu pisica?

Cum se intelege chinchila cu pisica? Ai deja o pisica pe post de animal de companie, dar iubesti foarte mult chinchilele si te-ai hotarat sa adopti si un astfel de animal? Sa nu crezi ca raspunsul pe care ti-l vom da va fi :" Nici o problema, adopta si o chinchila". Pisicile si chinchila nu sunt intotdeauna cea mai buna combinatie de animale de companie. Totul depinde insa mai ales de caracterul pisicii, si in al 2-lea rand si de cel...

Obezitatea la catei

Obezitatea la catei Ca si in cazul oamenilor, in zilele de astazi una dintre cele mai grave probleme de sanatate ale cateilor este obezitatea. Obezitatea poate declanzsa boli care sa provoace in final decesul catelului, poate avea complicatii si poate cauza dizabilitati. Studii recente arata ca peste 20% din cateii cu proprietar sunt obezi in America si Europa. Este evident ca obezitatea este foarte periculoasa si da...

Pisica imi distruge casa!

Pisica imi distruge casa! Oricine a petrecut ceva timp in preajma pisicilor stie ca acestea sunt destul de independente. Pisicile au anumite nevoi, cum ar fi nevoie de a-si ascuti ghearele, nevoie de a se catara, si singura modalitate de a te intelege cu o pisicia este sa-i intelegei aceste trebuinte naturale si sa iti adaptezi spatiul din jur la aceste nevoi, in asa fel incat sa creezi o situatie in care si tu si pisica t...

Apistogramma Eunotus, sau Pestele Dwarf cu Obraji Albastri

Apistogramma Eunotus, sau Pestele Dwarf cu Obraji Albastri Pestele Dwarf cu Obraji Albastri ajunge in acvariu la marimea de 5-6 cm. El prefera apa cu un ph de 6.8 - 7.5, si o duritate a apei de 5 - 19 °N. Temperatura apei este recomandat sa fie intre 23 si 28 °C. Pestele Dwarf cu Obraji Albastri este un peste pasnic, usor de asociat cu alti pesti din aceiasi familie, dar si cu pesti din alte specii pasnice. In acvariu Pestele Dwarf cu Obraji Albastri...


Ajutor pentru hrana animalutelor
Numele meu este Tocea Oprica, am 72 de ani, de profesie contabil, actuala pensionara si de cand ma stiu iubesc si ajut animalele. Cu durere in suflet scriu acest mesaj deoarece am ajuns intr- o situati...

Adauga povestea animalutului tau
Vezi toate povestile



Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Tone de pungi de plastic sunt aruncate in mari si oceane pentru ca nu mai unde sa fie depozitate pe pamant. Acestea ajung sa sufoce zeci de delfini, broaste testoase, rechini, balene, foci sau pasari. Renuntand la folosirea pungilor de plastic si acceptand sa le inlocuiesti cu o sacosa de panza diminuezi cantitatea de pungi de plastic ce sunt aruncate zilnic la gropile de gunoi sau in oceane. Crezi ca e putin? In timpul vietii tale vei reduce numarul de pungi de plastic din natura cu 22.000. Fa un gest mic si foloseste de acum o sacosa de panza la cumparaturi!


spune-ti parerea
vezi toate discutiile

Sondaj de opinie

Ai adoptat un animal in urma unui anunt publicat pe acest site?

   
   
   
   

voteaza!
vezi rezultatele sondajului


Caini - Anunturi adoptii cainiPisici - Anunturi adoptii pisici