animale de companie

Gestanta - Informatii despre gestanta si animale

Pisica mea e in calduri?

Pisica mea e in calduri? Cum stii ca pisica ta e in calduri? Daca pui aceasta intrebare probabil ca nu ai mai avut o pisica pana acum. De ce spun asta? Pentru ca semnele nu pot fi confundate! O pisica in calduri te va face sa stii ca este din nou in "acea perioada". Sa vedem totusi cum poti recunoaste faptul ca pisica ta este in calduri 1. Pisica in calduri vrea alintata Daca pisica este in calduri ea va dori sa fie a...

Cum stii ca pisica ta e insarcinata?

Cum stii ca pisica ta e insarcinata? Banuiesti ca pisica ta a avut o intalnire neplanuita cu un domn motan si te intrebi daca ar putea fi gestanta? Semnele de sarcina ale pisicii sunt usor de recunoscut, dar abia dupa 3 saptamani de la data imperecherii. In prima saptamana de sarcina pisica nu arata nici un simptom, purtandu-se si aratand exact ca mai inainte. Dupa aproximativ 3 saptamani, insa, sfarcurile pisicii devin de un roz ...

Cum stii cand porcusorul de Guineea este gestant?

Cum stii cand porcusorul de Guineea este gestant? Un Porcusor de Guineea gestant necesita atentie speciala in cel mai ridicat grad. Ai in vedere ca multe femele de porcusor dezvolta o sarcina toxica, ceea ce le poate provoca moartea. Incearca sa eviti inmultirea porcusorilor de Guineea daca nu esti destul de informat asupra riscurilor la care iti expui femela si daca nu poti oferi o casa linistita si sigura puilor de porcusor. Pentru ca sarcina l...

Comportamentul sexual la pisici

Comportamentul sexual la pisici Imperechearea pisicilor este deseori insotita de multa galagie, incat unii oameni isi dau seama de prezenta pisicii numai in acea perioada. Caldurile apar pentru prima data la pisicile in varsta de 6-8 luni. Imperecherea la pisici are loc de obicei de 2 ori pe an, si anume in lunile feruarie- martie si in lunile de vara. Din septembrie pana in ianuarie la pisici nu mai are loc maturarea folicu...

Gestatia la pisici. Fatarea si ingrijire puilor

Gestatia la pisici. Fatarea si ingrijire puilor Ca si puii de caine, puii de pisica se nasc imaturi astfel ca au nevoie de multa ingrijire. Durata gestatiei este in medie de 65 de zile, cu limite intre 63-68 de zile. Pisica este foarte fecunda : numarul mediu al puilor este de 4 dar se poate ajunge pana la 10 pui. In ultima treime a gestatiei creste simtitor apetitul pisicii si volumul abdomenului. Inaintea fatarii se obs...

Gestatia la pisici

Gestatia la pisici Chiar daca te-ai hotarat sa-ti imperechezi pisica de rasa pura, sau daca ai o pisica care nu a fost inca castrata, care (suspectezi) s-a imperecheat cu motanul vecinilor, te intrebi cum sa-ti dai seama daca este insarcinata. Pisicile sunt animale stoice notorii care dezvaluiesc putine informatii in legatura cu schimbarile fizice. De fapt, multi stapani de pisici nu suspecteaza nimic in legatura cu...

Pui de pisica orfan? Cum sa-l cresti

Pui de pisica orfan? Cum sa-l cresti  Rareori este planificat acest lucru, sau este o problema de sansa, dar intr-o zi te poti trezi tinand in brate un pisoi complet fara ajutor si fara mama. Exista un numar de motive de ce pisoii, unul singur sau un cuib intreg, pot fi orfani. Este posibil ca mama sa fi murit la nastere, sau esti ghidat de sunetul mieunaturilor pisoilor pe care ii gasesti abandonati pe o parte a soselei. Este p...


Ajutor pentru hrana animalutelor
Numele meu este Tocea Oprica, am 72 de ani, de profesie contabil, actuala pensionara si de cand ma stiu iubesc si ajut animalele. Cu durere in suflet scriu acest mesaj deoarece am ajuns intr- o situati...

Adauga povestea animalutului tau
Vezi toate povestile



Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Pungile de plastic omoara zilnic zeci de animale

Tone de pungi de plastic sunt aruncate in mari si oceane pentru ca nu mai unde sa fie depozitate pe pamant. Acestea ajung sa sufoce zeci de delfini, broaste testoase, rechini, balene, foci sau pasari. Renuntand la folosirea pungilor de plastic si acceptand sa le inlocuiesti cu o sacosa de panza diminuezi cantitatea de pungi de plastic ce sunt aruncate zilnic la gropile de gunoi sau in oceane. Crezi ca e putin? In timpul vietii tale vei reduce numarul de pungi de plastic din natura cu 22.000. Fa un gest mic si foloseste de acum o sacosa de panza la cumparaturi!


spune-ti parerea
vezi toate discutiile

Sondaj de opinie

Ai adoptat un animal in urma unui anunt publicat pe acest site?

   
   
   
   

voteaza!
vezi rezultatele sondajului


Caini - Anunturi adoptii cainiPisici - Anunturi adoptii pisici